Co pomaga na łzawiące oczy?

Oczy mogą łzawić z wielu powodów. Najważniejszym krokiem przy leczeniu jest znalezienie przyczyny problemu, dzięki czemu dowiemy się, jakie sposoby najskuteczniej nam pomogą. Łzawienie oczu może być spowodowane alergią, podrażnieniem lub reakcją na światło. (1,2,3)

 

Łzawienie z powodu alergii (1)

Bardzo częstą przyczyną łzawienia oczu jest alergiczne zapalenie spojówek. Alergia spojówek jest łatwa do rozpoznania, bo daje bardzo charakterystyczne objawy i zwykle pojawia się sezonowo. Jeśli nasze oczy swędzą, łzawią i są przekrwione w czasie pylenia traw, a na dodatek męczy nas wodnisty katar i kichamy, to najprawdopodobniej przyczyną jest alergia. Wymienionym objawom może również towarzyszyć swędzenie w nosie i uszach oraz pieczenie oczu.

Jeśli podejrzewamy, że łzawienie oczu może mieć coś wspólnego z alergią, należy poprosić lekarza o wykonanie testów skórnych z podejrzanym alergenem. Jeśli objawy wystąpiły nagle i były bardzo ostre, potrzebna będzie dodatkowo konsultacja okulistyczna, aby wykluczyć inne choroby oczu (na przykład związane z zakażeniem). Żeby pozbyć się uciążliwego alergicznego zapalenia spojówek, należy wypłukiwać alergeny z worka spojówkowego – najlepiej za pomocą chłodnego roztworu soli fizjologicznej lub sztucznymi łzami. Pomocne mogą okazać się również zimne okłady oraz stosowanie leków działających przeciwalergicznie. Dodatkowo należy unikać kontaktu z alergenem, który wywołuje nieprzyjemne łzawienie i swędzenie oczu.

Kiedy łzawi podrażnione oko (2)

Jeśli naczynia krwionośne spojówki i twardówki poszerzą się z powodu stanu zapalnego lub urazu mechanicznego (na przykład gwałtownego pocierania), to zaczynają nas męczyć zaczerwienione, swędzące i łzawiące oczy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli zaczerwienienie jest silne, pojawiło się nagle i towarzyszą mu problemy z widzeniem, to nie ominie nas wizyta u okulisty. Taki stan oczu może świadczyć o stanie zapalnym spojówek, chorobach powiek, a nawet o zapaleniu twardówki i nadtwardówki.

Jeśli zaczerwienienie i łzawienie nie są nasilone, można spróbować na własną rękę pomóc swoim oczom. W przypadku, gdy cierpimy z powodu wylewu podspojówkowego (rozpoznamy go po żywoczerwonym kolorze spojówki i jej uniesieniu, ale tej przypadłości nie towarzyszy pogorszenie widzenia), możemy zakraplać bolące, czerwone oko lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Szczególnie polecane są specyfiki zawierające substancje uszczelniające naczynia (na przykład pochodne rutyny). Po kilku tygodniach czerwony kolor oka powinien zniknąć razem z innymi dokuczliwymi objawami.

Łzawienie z powodu światłowstrętu (3)

Oczy mogą łzawić również z powodu nadwrażliwości na światło. Objawami światłowstrętu są dyskomfort i ból oka przy ekspozycji na światło słoneczne (nawet to o niewielkim natężeniu). Często towarzyszy temu nadmierne łzawienie, kłucie i pieczenie oczu. Osoba cierpiąca z powodu światłowstrętu ciągle mruży lub zamyka oczy, ma problemy z normalnym poruszaniem się w dzień. Przyczynami tej przypadłości mogą być choroba oczu, choroba ogólna organizmu lub układu nerwowego, a nawet niektóre stosowane leki.

Jeśli zauważymy, że nasze oczy źle reagują na światło, to najlepiej zasięgnąć porady medycznej. Światłowstręt nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie symptomem. Podczas wizyty okulista zbada nasze oczy w lampie szczelinowej i wykona wziernikowanie dna oka. Na tej podstawie będzie można podstawić wstępną diagnozę. Światłowstręt leczy się razem z chorobą, która go wywołuje. Podczas leczenia, kiedy męczy nas wyjątkowo silna reakcja na światło i uporczywe łzawienie, można nosić okulary przeciwsłoneczne lub szkła fotochromowe, które pomogą w walce z objawami światłowstrętu.

 

  1. Bogacka E. Alergiczne zapalenie spojówek https://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek Data dostępu: 31.07.2017
  2. Pogrzebielski A. Zaczerwienienie oka (czerwone oko; zespół czerwonego oka) https://okulistyka.mp.pl/objawychoroboczu/77451,zaczerwienienie-oka-czerwone-oko-zespol-czerwonego-oka Data dostępu: 31.07.2017
  3. Pogrzebielski A. Światłowstręt https://okulistyka.mp.pl/objawychoroboczu/85959,swiatlowstret Data dostępu: 31.07.2017

Pozostałe aktualności

HIA/13464/06/23