Czym grozi pływanie w soczewkach kontaktowych?

Wbrew powszechnej opinii soczewki kontaktowe nie są przeznaczone do pływania. Większość osób korzystających na co dzień z soczewek nosi soczewki miesięczne, które zmienia się zaledwie raz na 30 dni. Jeśli takie soczewki będą miały kontakt z wodą z basenu, jeziora, a nawet bieżącą podczas kąpieli, to może pozostać na nich wiele groźnych baterii i wirusów. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla oczu jest pasożyt Acanthamoeba, który wywołuje pełzakowe zapalenie rogówki. (1)

Soczewki kontaktowe a basen – pełzakowe zapalenie rogówki (1,2,3)

Pełzakowe zapalenie rogówki wywołuje pasożyt Acanthamoeba. Występuje on w wodach jezior, rzek i basenów, wilgotnej glebie, w wodzie butelkowanej, a nawet w żołądku, jelitach, nosie i gardle zdrowych osób! Rozpoznanie choroby jest trudne, bo przypomina inne infekcje rogówki. Charakterystyczne objawy to bardzo silny ból oczu przypominający smagnięcie biczem, zamglone widzenie, obrzęk powiek, światłowstręt, uczucie obecności ciała obcego w oku, obfite łzawienie oraz zaczerwienienie i podrażnienie oczu. Zaawansowane stadium choroby może prowadzić nawet do bielma i całkowitej utraty wzroku. Osoby cierpiące na pełzakowe zapalenie rogówki często muszą mieć przeszczepianą rogówkę, a jeśli na czas nie podejmie się leczenia, choroba może zakończyć się utratą oka.

Z roku na rok notuje się coraz większą liczbę zachorowań na pełzakowe zapalenie rogówki. Powodem tego stanu jest rosnąca popularność miękkich soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe w wodzie są narażone na działanie pasożytów. Aby Acanthamoeba mogły wniknąć do rogówki, musi również dojść do uszkodzenia jej powierzchni, co zdarza się podczas użytkowania soczewek. Wystarczy nawet mikrouraz, by pasożyty mogły zacząć się rozwijać w oku i wywoływać w rogówce stan zapalny. Pamiętajmy więc, że najczęstszymi czynnikami ryzyka jest pływanie z założonymi soczewkami kontaktowymi, ich niewłaściwe dezynfekowanie i mycie wodą z kranu, a także niewymienianie pojemniczka na soczewki lub płukanie go wodą.

 

Pływanie w soczewkach kontaktowych – jak robić to bezpiecznie? (1)

Ryzyko zachorowania na pełzakowe zapalenie rogówki jest duże i niesie za sobą bardzo groźne konsekwencje. Jak w takim razie radzić sobie na wakacjach? Czy można pływać w soczewkach, czy lepiej całkiem z tego zrezygnować? Jednym ze sposobów na swobodne pływanie w soczewkach jest założenie specjalnych gogli do pływania. Dzięki temu woda nie będzie mogła dostać nam się do oczu i soczewek. Jeśli z jakiegoś powodu gogle nam się przesuną i woda dostanie się do soczewek, to należy jak najszybciej zdjąć soczewki, wyrzucić je lub bardzo dokładnie zdezynfekować. Warto dodatkowo przepłukać oczy kroplami nawilżającymi lub solą fizjologiczną.

Innym wyjściem jest stosowanie soczewek jednodniowych do pływania. Takie soczewki po jednym dniu należy wyrzucić, w przeciwieństwie do noszonych 30 dni soczewek miesięcznych. Minimalizuje to ryzyko zarażenia się pasożytem Acanthamoeba. Po wyjściu z basenu lub jeziora dla bezpieczeństwa warto soczewki jednodniowe również dokładnie wyczyścić specjalnymi płynami i przepłukać oczy. Osoby, które dużo pływają, zamawiają dla siebie robione na zamówienie gogle z korekcją wady wzroku. W takim wypadku na basen nie trzeba zakładać soczewek, więc ryzyko zachorowania jest minimalne.

Nie tylko kontakt z wodą może być dla nas groźny. Niewłaściwie pielęgnowane soczewki kontaktowe mogą zostać narażone na działanie drobnoustrojów. Pamiętajmy więc, by zawsze wymieniać pojemniczek na soczewki co najmniej raz na 3 miesiące, przed założeniem i zdjęciem soczewek myć i dokładanie suszyć ręce, a do pielęgnacji soczewek stosować tylko specjalistyczne płyny.

 

  1. Nater J. Czy można pływać w soczewkach kontaktowych? http://www.dbajowzrok.pl/2016/02/01/czy-mozna-plywac-w-soczewkach-kontaktowych/ Data dostępu: 31.07.2017
  2. Dziennik Zachodni. Klinika Oczna. Przybywa zachorowań na pełzakowe zapalenie rogówki http://www.mp.pl/okulistyka/aktualnosci/103207,przybywa-zachorowan-na-pelzakowe-zapalenie-rogowki Data dostępu: 31.07.2017
  3. Krzywy-Daroszewska E. Diagnostyka i leczenie pełzakowego zapalenia rogówki http://www.mp.pl/okulistyka/przeglad-badan/przeglad_pismiennictwa/125427,diagnostyka-i-leczenie-pelzakowego-zapalenia-rogowki Data dostępu: 31.07.2017

Pozostałe aktualności

HIA/13464/06/23