Jak prawidłowo zakraplać oczy i jakich błędów unikać?

Pielęgnacja oczu jest bardzo ważna. Nasz narząd wzroku jest codziennie narażany na wiele niebezpieczeństw, więc prawidłowa higiena oczu to podstawa. Fundamentem zdrowych oczu jest ich właściwy poziom nawilżenia – w tym celu powinniśmy stosować krople, które prócz utrzymania filmu łzowego w normie, pozwolą odpocząć naszym zmęczonym oczom. Czy wiem jednak, jak zakraplać oczy?

Odpowiednie nawilżenie powierzchni oka

Pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak: zbyt długie wpatrywanie się w monitor komputera, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, zadymionych, niewyspanie, a także wiek i różne choroby, może dochodzić do zachwiania gospodarki łzowej naszych oczu. Za prawidłowe nawilżenie oczu odpowiada substancja produkowana przez gruczoły łzowa, a która jest rozprowadzana na powierzchni oka w czasie mrugania. Film łzowy odgrywa bardzo ważną rolę w nawilżaniu powierzchni oka, ponieważ zapobiega wysychaniu oka, co może spowodować pogłębianie innych schorzeń (2). Warto więc stosować nawilżające krople do oczu.

Jeśli dochodzi do zachwiania gospodarki łzowej, najlepiej sięgnąć po krople na zmęczone oczy, które pozwolą zażegnać problem zmęczonych, przekrwionych i wyschniętych oczu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które skutecznie zadbają o zdrowy wygląd naszych oczu.

Jak zakraplać oczy?

Bez względu na to czy zakraplamy lek czy krople na zmęczone oczy, istnieje kilka ważnych zasad, które należy bezwzględnie przestrzegać. Przy zakraplaniu oczu możemy skorzystać z pomocy innej osoby lub zrobić to samodzielnie.

  1. Najważniejsze jest, by przed przystąpieniem do aplikacji kropli umyć dokładnie ręce – to bardzo ważne, ponieważ nasze ręce mają styczność z wieloma przedmiotami. Dotykając oczu i powiek nieumytymi rękami narażamy swój wzrok na poważne schorzenia (1).
  2. Zakraplając oczy należy odchylić głowę do tyłu – wolną ręką odciągamy dolną powiekę po stronie skroni. Między gałką oczna a brzegiem powieki powstanie wolna przestrzeń, nazywana „workiem spojówkowym”. Wzrok najwygodniej skierować ku górze. Gałka oczna powinna być nieruchoma (3).
  3. Buteleczkę przechylamy i umieszczamy końcówkę dozownika nad powstałym wolnym miejscem. Naciskamy lekko buteleczkę i dozujemy jedną kroplę.
  4. Po zakropleniu oka zamykamy go natychmiast. Musimy pozwolić, by produkt miała czas na przeniknięcie w głąb oka i pokrycie powierzchni oka (3).
  5. Możemy lekko uciskać wewnętrzny kącik oka (przy nosie) – to zapobiega przenikaniu preparatu do jamy nosowej (1).
  6. Po upływie około 2 minut czynność powtarzamy z drugim okiem (3).

Jakich błędów unikać?

Niestety w czasie zakraplania oczu możemy popełniać kilka błędów.

  • Błędem jest aplikowanie kropli po stronie nosa. Znajdują się tam bowiem kanaliki łzowe, który mi do powierzchni oka doprowadzane są łzy. Skoro więc ciecz może się tamtędy wydostać do worka spojówkowego, może również tą samą drogą spłynąć do nosa lub gardła (1, 3).
  • Jednorazowo do oka powinniśmy zapuścić nie więcej niż jedną kroplę, ponieważ pojemność worka spojówkowego nie jest duża. Nadmiar płynu może z oka wypłynąć.
  • Po zapuszczeniu kropli do oka nie należy mrugać, ponieważ powoduje ono, że preparat jest wtłaczany do kanalików łzowych i nie może przenikną w głąb tkanek gałki ocznej.
  • Sprawdzajmy daty ważności kropli, które aplikujemy oraz na zalecany sposób ich przechowywania.

Skuteczne i proste w aplikacji krople do oczu

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które mogą być aplikowane na różne sposoby, a które zapewnią nam efekt zdrowych oczu. Krople do oczu mogą występować w kilku postaciach: jako roztwory wodne, olejowe, czasami jako zawiesina lub emulsja (4). Rodzaj kropli jest zależny od schorzeń, na które cierpią nasze oczy. Krople do oczu, które zostały opracowane z zachowaniem wszelkich zasad higieny to Hialeye – nie tylko nie zawierają konserwantów, które mogą podrażniać oko, ale posiadają specjalny aplikator OSD, który zapobiega dostawaniu się bakterii do wnętrza opakowania. Krople te są skuteczne w przypadku problemów z suchością oka – przynoszą uczucie odprężenia i załagodzenia pieczenia, szczypania czy obecności ciała obcego pod powieką.

 

  1. Niżanowska M. Prawidłowa technika podawania kropli ocznych. Dostęp online: http://okulistyka.mp.pl  Data dostępu: 21.02.2017
  1. Janik K, Antoniewicz-Papis J, Pogłód R., et al. Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”. Journal od Tranfusion Medicine. 2013;6(2):60-65.
  2. Olszewska H, Wojciechowska K, Jegier A. Profilaktyka jaskry. Medycyna Rodzinna, 2009;2:29-37
  3. Jachowicz R, Czech , Jamróz W. Mikro- i nanocząsteczki w terapii okulistycznej. Farmacja Polska. 2009;65(4):285-290

 

Pozostałe aktualności

HIA/13464/06/23