Suchość i pieczenie oczu – Jakie mogą być ich przyczyny?

Syndrom czerwonego oka

Syndrom czerwonego oka to ogólnie przyjęta nazwa zespołu objawów, które sugerują obecność stanu zapalnego w obrębie którejś ze struktur przedniej części gałki ocznej. Do jego rozwoju dochodzi najczęściej w mechanizmie rozszerzenia naczyń krwionośnych spojówki, co doprowadza do jej obrzęku. Zwykle pacjenci zgłaszają wówczas takie dolegliwości jak:

– dyskomfort zwykle opisywany jako „uczucie piasku pod powiekami”,

– świąd i pieczenie oczu,

– uczucie suchości spojówek, któremu paradoksalnie często towarzyszy nadmierne łzawienie,

– zaczerwienienie i obrzęk spojówki lub powiek. [1]

Przyczyny suchości i pieczenia oczu

Istnieje wiele przyczyn doprowadzających do rozwoju nieprzyjemnych objawów, w obrębie przedniej części gałki ocznej. Do najczęstszych z nich należą:

– zmęczenie oczu – w XXI wieku, gdy wielu z nas pracuje przed monitorem komputera, nasze oczy są szczególnie narażone na rozwój różnych dolegliwości lub chorób. Wynika to przede wszystkim z faktu, że znacznie rzadziej mrugamy podczas intensywnej pracy z użyciem wzroku. To z kolei doprowadza do zaburzenia procesu nawilżania spojówki, po powierzchni której, z każdym mrugnięciem, rozprowadzane są łzy.

– choroby infekcyjne spojówek – jest to bardzo szeroka grupa chorób o etiologii wirusowej, bakteryjnej czy pierwotniakowej. Objawy takie, jak czerwone i suche oczy, występują na przykład w przypadku infekcji wirusowych. Najczęściej są one powodowane przez wirusy z grupy adenowirusów oraz Herpeswirusy (opryszczkowe zapalenie spojówki). W ich przebiegu często dochodzi do rozwoju bardzo nasilonych dolegliwości bólowych, a niekiedy wręcz zaniewidzenia. Nieco rzadsze są infekcje powodowane przez bakterie Streptococcus. Charakterystyczną cechą tego typu zapaleń spojówek jest obecność ropnej wydzieliny.

– korzystanie z soczewek kontaktowych – okazuje się,  że soczewki kontaktowe nie pozostają bez wpływu na stan spojówek. Dotyczy to w szczególności osób, które nie przestrzegają podstawowych zasad korzystania ze szkieł kontaktowych. Do nadmiernego zaczerwienienia oka doprowadzić można, stosując soczewki przez zbyt długi okres lub po terminie ważności, albo gdy nie zachowujemy odpowiednich zasad higieny podczas  ich zakładania.

– choroby rogówki – przekrwienie oczu („czerwone oczy”) może również świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym w obrębie rogówki oka. Jest to niezwykle ważna i delikatna struktura, dlatego w razie podejrzenia chorób rogówki należy pilnie skontaktować się z okulistą.

– jaskra – jest to bardzo groźna choroba gałki ocznej. W jej przebiegu, w wyniku wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co w przypadku nieleczenia wiąże się ze stopniową utratą widzenia. [1][2]

Kiedy należy udać się do lekarza?

Nie każdy syndrom czerwonego oka musi być leczony pod kontrolą specjalisty. Istnieje jednak zestaw objawów, w przypadku których należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Są to na przykład:

– pogorszenie/utrata widzenia,

– nadwrażliwość na światło,

– pojawienie się kół tęczowych wokół źródeł światła,

– nagłe pojawienie się podwójnego widzenia,

– silny ból oka z towarzyszącym bólem głowy,

– obecność śluzowo-ropnej wydzieliny. [1]

Jak sobie radzić z zespołem czerwonego oka?

Jeżeli nie występują objawy sugerujące konieczność wdrożenia leczenia antybiotykami lub poszerzenia diagnostyki, każdy z nas może spróbować walczyć z dokuczliwymi objawami. Największe znacznie ma przywrócenie naturalnego nawilżenia spojówek. W tym celu wykorzystuje się często dostępne w aptekach preparaty zawierające kwas hialuronowy lub tzw. „sztuczne łzy”. Pozwalają one na nawilżenie spojówek, co przekłada się na ustąpienie objawów. Należy również pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny przy korzystaniu z soczewek kontaktowych czy higienie pracy przed monitorem komputera (pamiętajmy o mruganiu!). [1]

 

[1] http://okulistyka.mp.pl/objawychoroboczu/77451,zaczerwienienie-oka-czerwone-oko-zespol-czerwonego-oka – data dostępu: 18.05.2017

[2] Niżankowska M.H., Podstawy okulistyki, wyd. Volumed, Wrocław, 2000

Pozostałe aktualności

HIA/13464/06/23