Czerwone oczy – zmęczone oczy

Częstym objawem zmęczenia oczu jest przekrwienie. Nie tylko nieestetycznie to wygląda, ale również przysparza nieprzyjemnych wrażeń, a także zwiększa ryzyko wystąpienia poważniejszych schorzeń. Pomocą w tej dolegliwości są krople na zmęczone oczy.

Czerwone oczy – przyczyny

Czerwone oczy mogą być objawem wielu jednostek chorobowych o różnych przyczynach, ale także mogą świadczyć o zmęczeniu naszego narządu wzroku. Skutecznym sposobem na ten problem są krople na czerwone oczy. Niwelują efekty zbytniego wytężania wzroku w czasie czytania, długotrwałego prowadzenia samochodu, zbyt długiej pracy przy komputerze, oddziaływania słońca i wiatru. Do czynników wywołujących zaczerwienienie oka można zaliczyć również noszenie soczewek kontaktowych, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, ogrzewanych lub zadymionych, a u kobiet również menopauzę i zaburzenia hormonalne oraz alergie sezonowe (3).

Czerwone oczy od komputera

Przekrwione oczy są dziś bardzo powszechnym problemem, ponieważ coraz więcej osób pracuje z komputerem. To jeden z objawów zmęczenie oczu (2). Praca przed komputerem jest szkodliwa ponieważ przez wiele godzin nasze gałki oczne znajdują się w tej samej pozycji, co prowadzi do zwiotczenia mięśni wzroku, a to z kolei powoduje problemy z akomodacją. Właśnie dlatego zaleca się robienie krótkich przerw, w czasie których nasze oczy odpoczną oraz aplikowanie kropli na zmęczone oczy. Długotrwała praca z komputerem powoduje, że narażamy gałki oczne na szereg różnego rodzaju promieniowań oraz działanie pola elektromagnetycznego – ich oddziaływanie może prowadzić do przesuszenia zewnętrznej powierzchni oka. Ważną kwestią jest więc stałe nawilżanie zewnętrznej powierzchni oka. Za właściwy poziom nawilżenia odpowiada film łzowy, który odpowiada za prawidłowe widzenie (4) oraz wydzielina łzowa rozprowadzana w czasie mrugania. Niestety skupiając wzrok na monitorze mrugamy rzadziej, co powoduje wysuszenie oka.

Czerwone oczy od soczewek

Dużo z nas korzysta z soczewek kontaktowych. Czy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że mogą one powodować podrażnienia, swędzenie i zaczerwienienie oka? Szkła kontaktowe wywołują suchość oka – jest to jedno z powikłań noszenia szkieł kontaktowych (1). Oczy w soczewkach kontaktowych łatwo ochronić stosują krople na czerwone oczy, które mają właściwości ochronne i nawilżające.

Przyczyną dyskomfortu w czasie noszenia soczewek kontaktowych jest również niewłaściwe rozprowadzanie wydzieliny łzowej na powierzchni oka. Rozwiązaniem na ten problem może być stosowanie środków nawilżających, które zapobiegną wysychaniu oka i zniwelują odczucie nieprzyjemnego tarcia.

Zmęczone i czerwone oczy – jak się pozbyć tego problemu?

Czerwone oko najczęściej jest objawem jego przemęczenia. Jeśli chcemy zachować zdrowy i piękny wygląd naszych oczu należy minimalizować wpływ czynników szkodliwych. Wysypiajmy się, wprowadźmy dietę na zdrowe oczy, która będzie bogata w witaminy i inne elementy poprawiające jakość widzenia. Nie przemęczajmy naszych oczu uciążliwą pracą przy komputerze i nie wystawiajmy ich na czynniki, które mogą im szkodzić.

Jeśli jednak zdarzy się, że nasze oczy będą zmęczone i czerwone spróbujmy im pomóc poprzez odpoczynek, okłady z różnych ziół, a także stosowanie kropli nawilżających do oczu. Stosowanie kropli na czerwone oczy powinno stać się codziennym rytuałem pielęgnacyjnym.

Sposób na zmęczone oczy

Hialeye to krople na czerwone oczy, które niwelują problem zmęczenia naszego narządu wzroku, a ich stosowanie poprawia stabilność filmu łzowego, reguluje poziom nawilżenia powierzchni oka. Produkt zmniejsza również uczucie obecności ciała obcego, podrażnienia. Przynoszą trwałą ulgę przy problemach oczu, które są wynikiem zapalenia rogówki i spojówki, urazów rogówki, nadmiernego używania soczewek kontaktowych, a także przy zaburzeniach hormonalnych, w czasie menopauzy. Hialeye minimalizują skutki przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, zadymionych, źle oświetlonych, a także po długotrwałej jeździe samochodem lub pływaniu w chlorowanej wodzie.

 

  1. Wojciechowska E. Różnicowanie zespołu objawów „czerwonego oka”. Możliwości zastosowania leków homeopatycznych w wybranych schorzeniach oczu. Borgis – Medycyna Rodzinna 2005;2:34-39
  2. Pas-Wyroślak A, Wągorowska-Kosaki E. Wpływ pracy wzrokowej na film łzowy i stopień zmęczenia oczu. Medycyna Pracy 2010;61(5):527-535.
  3. Leonardi A, Bogacka E, Faquert J. L, et al. Alergie oczu: rozpoznawanie i diagnostyka chorób powierzchni oka wynikających z nadwrażliwości. Astma. Immunologia 2014;19(2):58-70.

Pozostałe aktualności

HIA/13464/06/23