Na nasze oczy codziennie działa wiele czynników, które mogą je podrażnić. W konsekwencji męczymy się z nieprzyjemnymi objawami i mamy zmęczone, przekrwione oczy. Jak radzić sobie z suchymi, podrażnionymi oczami? Na jakie objawy należy zwrócić uwagę? Co to jest zespół suchego oka? (2)
Powodem, dla którego wiele osób narzeka na suchość i pieczenie oczu, jest zespół suchego oka. To grupa schorzeń, podczas których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Oczy dotknięte tą przypadłością mają podrażnione powieki, pieką, kłują, są przekrwione i suche. Wiele osób skarży się również na uczucie piasku pod powiekami i wydzielinę surowiczą w worku spojówkowym. Te wszystkie nieprzyjemne objawy są spowodowane zbyt małą ilością łez lub ich nieprawidłowym składem. W niektórych przypadkach taka sytuacja może zakończyć się nawet stanem zapalnym oczu.
Podobne objawy do zespołu suchego oka może dawać również nieprawidłowa pielęgnacja oczu lub oddziaływanie szkodliwych czynników. Podrażnienie i szczypanie oczu często wywołuje też zbyt długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Silna klimatyzacja schładza powietrze, ale jednocześnie pozbawia je wilgotności. Podobnie może się stać podczas noszenia soczewek kontaktowych przez osoby, które mają zmniejszoną produkcję łez.
Kolejnym powodem wysychania lub podrażnienia rogówki i spojówki jest przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach (odczuwamy to szczególnie zimą, kiedy zaczyna się sezon grzewczy) oraz narażanie oczu na działanie zimnego lub suchego powietrza. Podrażnienie wywołują też długotrwała praca przy komputerze, czytanie książek, oglądanie telewizji oraz wszystkie czynności, przy których skupiamy wzrok w jednym punkcie, przez co rzadziej mrugamy. Bez regularnego mrugania film łzowy nie jest rozprowadzany po powierzchni oka i spojówki szybciej nam wysychają, a od suchego oka prosta droga do oka podrażnionego.
Nikt nie chce męczyć się przez podrażnienie i swędzenie oczu. Dlatego warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka zasad, które pomogą poradzić sobie z problemami z oczami. Kiedy tylko możemy, unikajmy sytuacji, w których nasze oczy mogą się podrażnić lub zacząć wysychać. Na oczy źle działają: palenie tytoniu i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, silny wiatr (szczególnie suchy, gorący lub bardzo zimny) oraz klimatyzacja. Wszystkie te czynniki wpływają na zwiększone parowanie filmu łzowego, w efekcie czego oczy wysychają, stają się podrażnione i zmęczone. Jeśli chcemy uchronić się przed silnym wiatrem, zawsze przed wyjściem z domu zakładajmy okulary z szerokimi oprawami, które zmniejszają ekspozycję na działanie wiatru.
Jeśli wiele godzin spędzamy przy komputerze, umieśćmy monitor komputera 10-20 stopni poniżej poziomu oczu. Pozwoli to zmniejszyć wielkość szpary powiekowej i zredukować parowanie filmu łzowego. Pamiętajmy też o częstym i świadomym mruganiu. Takie czynności, jak praca przy monitorze, czytanie lub oglądanie telewizji, skupiają nasz wzrok w jednym punkcie, przez co rzadziej mrugamy, a rogówki i spojówki szybciej wysychają.
Każdy, kto ma problemy z podrażnieniem i suchością oczu, powinien jak najczęściej zakraplać gałki oczne kroplami nawilżającymi lub preparatami sztucznych łez. Pamiętajmy jednak, że regularne stosowanie kropli do oczu mogłoby wywołać ból oka, dlatego stosujmy tylko preparaty, które nie zawierają środków konserwujących. Preparaty sztucznych łez chronią powierzchnię gałki ocznej maksymalnie przez 20 minut. Dlatego, jeśli cierpimy z powodu suchości oczu w nocy, to najlepiej tuż przed snem zastosować sztuczne łzy w formie żelu, które na dłużej nawilżają i zabezpieczają oczy.