Soczewki kontaktowe z powodzeniem zastępują okulary – wybieramy je z wygody lub z powodów estetycznych. Noszenie szkieł kontaktowych wiąże się jednak z szeregiem czynności, które powinniśmy codziennie wykonywać, by nasze oczy nie były zmęczone i by zawsze były odpowiednio nawilżone. Warto poznać zasady higieny oczu przy noszeniu szkieł kontaktowych.
Istnieje bardzo wiele rodzajów soczewek kontaktowych (2) – ich charakter zależny jest od wady, którą korygują. Najłatwiej soczewki podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane: mogą być twarde lub miękkie. Miękkie soczewki kontaktowe dzielimy z kolei na hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe (3). Ten rodzaj soczewek kontaktowych przeznaczony jest do noszenia stałego w dzień i w nocy, ponieważ przepuszczalność tlenu jest tu wysoka. Soczewki hydrożelowe odznaczają się mniejszą przepuszczalnością tlenu, dlatego nie można ich nosić cały czas – zaleca się ich stosowanie jedynie w ciągu dnia.
Inny podział na rodzaje soczewek kontaktowych uwzględnia wadę, dla której są noszone. Mogą to być soczewki dla krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu.
Szkła kontaktowe różnicuje się ze względu na okres noszenia: jednorazowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne.
Oprócz szkieł korekcyjnych dostępne są również soczewki kosmetyczne – ich zadaniem jest całkowita zmiana koloru tęczówki oka lub soczewki podkreślające nasz naturalny kolor oczu.
Patrząc na ilość rodzajów soczewek kontaktowych – powodów do noszenia szkieł kontaktowych jest bardzo wiele. Bez względu na pobudki, którymi kierujemy się zakładając soczewki na oczy, zawsze musimy zadbać o właściwy poziom nawilżenia naszych oczu. Należy więc pamiętać o doborze odpowiednich kropli nawilżających do oczu.
Nasze oczy są pokryte filmem łzowym, czyli cieczą łzową, która składa się z kilku warstw (4). Zadaniem jego jest nawilżanie powierzchni rogówki, ochrona przed uszkodzeniami wynikającymi z wysychaniem rogówki, ochrona rogówki przed bakteriami. W czasie mrugania ciecz łzowa jest rozprowadzana na powierzchni oka.
Osoby, które noszą soczewki kontaktowe są narażone na zachwianie funkcji filmu łzowego. Niestabilność nawilżenia jest wynikiem naruszenia wierzchniej warstwy nabłonka rogówki, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia komfortu noszenia soczewek kontaktowych. W konsekwencji. Film łzowy ulega podziałowi na przedsoczewkowy i zasoczewkowy – dlatego tak ważny jest właściwy dobór soczewek kontaktowych. Odbywać się to powinno przez lekarza-okulistę, który najpierw dokładnie zbada nasz wzrok, a następnie określi jakie szkła będą najlepsze dla naszej wady wzroku. Nieprawidłowy dobór soczewek kontaktowych może spowodować, że nastąpi spadek przepuszczalności tlenu i mogą uciskać gałkę oczną (1).
W sytuacji, gdy doświadczamy nieprzyjemnego odczucia najlepszym rozwiązaniem są specjalne krople nawilżające do oczu – takie są właśnie Hialeye Free, które zawierają 0,2% hialuronianiu sodu. Są nie tylko skuteczne w działaniu, ale również proste w dozowaniu. Zostały bowiem wyposażone w specjalny aplikator OSD (Opthalmic Squeeze Dispenser), który zapobiega dostawaniu się bakterii. Krople są pozbawione konserwantów, zatem nie wywołują reakcji alergicznych. Hialeye Free mogą być używane w przypadku wszystkich rodzajów soczewek kontaktowych – nie uszkadzają ich i nie podrażniają oczy. Hialuronian sodu, znany również jako kwas hialuronowy, jest naturalnym składnikiem filmu łzowego i reguluje go, obleka powierzchnię oka w filtr, a tym samym chroni je przed podrażnieniami.
Ogromna zaletą kropli jest, że nie posiadają konserwantów, a mimo tego mogą być stosowane przez 180 dni od chwili otwarcia. Po upływie tego czasu obligatoryjnie należy zaprzestać stosowania kropli. Już jedna kropla przynosi długotrwały efekt ulgi.