Jak dbać o oczy latem?

Lato to trudny czas dla oczu – wysoka temperatura powietrza i wszechobecna klimatyzacja to tylko niektóre czynniki, które źle wpływają na nasze oczy. Powierzchnię oka chroni film łzowy, odpowiadający za nawilżanie gałki ocznej. Problem pojawia się, gdy nasze oczy wysychają zbyt szybko lub nie produkują wystarczającej ilość łez. Podczas wakacji takie sytuacje są bardzo częste. Jak zadbać o oczy latem? (3)

Dbanie o oczy – co szkodzi im latem? (1,2,3)

 

Istnieje wiele czynników, które latem negatywnie wpływają na nasze oczy. Podczas ciepłych miesięcy i gorącej pogody wiele osób cierpi z powodu nadwrażliwości na światło. Jest to przypadłość podobna do światłowstrętu, ale nie wywołuje jej żadna choroba. Osoby nadwrażliwe na światło naturalnie mają mniejszą odporność na promienie słoneczne o dużym natężeniu. Dlatego nadwrażliwcy często skarżą się na bolące oczy lub dyskomfort podczas spacerów w słoneczne dni. Pamiętajmy, że jeśli problemy pojawiły się nagle, może to odznaczać, że cierpimy z powodu światłowstrętu. W takim wypadku należy umówić się na wizytę u okulisty – światłowstręt jest zwykle objawem choroby.

Oprócz promieni słonecznych naszym oczom może dokuczać również suchość. Ciepły letni wiatr, a nawet dym drzewny z grilla lub ogniska dodatkowo wysuszają nasze oczy podczas wakacyjnego odpoczynku. Osoby, które lato spędzają w biurach, również są narażone na niedostateczne nawilżenie oczu. Klimatyzacja jest bardzo popularna w gorących miesiącach, ale nie wpływa dobrze na nasze śluzówki. Powietrze przetworzone w taki sposób jest przyjemnie chłodne, ale drastycznie spada jego wilgotność. Wysuszone powietrze powoduje nadmierne parowanie wody z filmu łzowego. Dlatego wiele osób, które korzystają w pracy i samochodzie z klimatyzacji, narzeka na zaczerwienione, zmęczone i piekące oczy. Objawy mogą nasilać się wieczorem, po całym dniu pracy – możemy cierpieć z powodu zaburzeń widzenia, „piasku” w oczach, dyskomfortu, nadwrażliwości na światło, w oczach może się też pojawić biała wydzielina śluzowa.

 

Zasady dbania o wzrok latem (1,2,3)

 

Aby nasze oczy dobrze czuły się latem, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Osoby, które źle reagują na silne światło słoneczne, powinny cały czas nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Dzięki temu ci, którzy naturalnie są bardziej wrażliwi na światło, nie będą musieli rezygnować ze spacerów i wycieczek w gorące dni.

Kolejnym ważnym punktem jest unikanie czynników, które mogą źle działać na nasze oczy. Jeśli wybieramy się na grilla lub ognisko, to nie stójmy zbyt blisko dymu, który może wysuszać i podrażniać gałki oczne. Jeśli mamy możliwość, wybierajmy kąpiele w jeziorze zamiast w pływalniach. Dlaczego? Środki do dezynfekcji stosowane przy czyszczeniu basenów są bardzo silne i drażniące. Jeżeli wybieramy się na spacer w wietrzny dzień, to zawsze zakładajmy okulary ochronne z szerokimi oprawami. Dzięki temu suche podmuchy powietrza nie wpłyną na parowanie filmu łzowego. Jeśli całe dnie musimy pracować w klimatyzowanych pomieszczeniach, pamiętajmy o częstym i świadomym mruganiu. Podczas takich czynności, jak czytanie, oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera, nasz wzrok jest skupiony na jednym punkcie, przez co rzadko zamykamy oczy.

Ostania ważna rzecz to nawilżanie oczu. Można stosować preparaty sztucznych łez albo krople nawilżające. Jeśli regularnie będziemy nawilżać nasze oko, nie będziemy musieli obawiać się przesuszenia. Osoby, które po całym dniu czują, że mają bardzo przesuszone oczy, mogą na noc nałożyć na gałki oczne sztuczne łzy w żelu, które utrzymują się na oczach przez długi czas.

 

  1. Pogrzebielski A. Światłowstręt https://okulistyka.mp.pl/objawychoroboczu/85959,swiatlowstret Data dostępu: 31.07.2017
  2. Pogrzebielski A. Zespół suchego oka http://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/127100,zespol-suchego-oka Data dostępu: 31.07.2017
  3. Pogrzebielski A. Ból i zaczerwienienie oczu https://okulistyka.mp.pl/lista/61907,bol-i-zaczerwienienie-oczu Data dostępu: 31.07.2017

Pozostałe aktualności

HIA/13464/06/23