Jak wybrać odpowiednie krople do nawilżania oczu?

Skuteczność działania kropli do oczu zależy od ich przeznaczenia – na rynku jest dostępnych bardzo wiele preparatów do nawilżania oczu – powszechne są krople do oczu bez recepty. Jak jednak wybrać te najlepsze? Na co zwracać uwagę szukając odpowiednich nawilżających kropli do oczu? Warto poznać kilka faktów na ten temat.

Nawilżajace krople do oczu – co jest ważne?

Na problemy z suchością oka cierpi wielu ludzi (2) – nie tylko użytkownicy soczewek kontaktowych, ale również osoby, które mają długi kontakt z monitorem komputera, przebywający w pomieszczeniach klimatyzowanych czy zadymionych oraz alergicy. Nawet krótkotrwałe problemy z odpowiednim poziomem nawilżenia oka mogą przysparzać nieprzyjemności w postaci pieczenia, uczucia obecności ciała obcego pod powiekami lub zaczerwienienia.

Czasami trzeba więc pomóc naszym oczom stosując specjalistyczne środki w postaci kropli nawilżających do oczu. Krople do oczu mogą występować w kilku postaciach: jako roztwory wodne, olejowe, czasami jako zawiesina lub emulsja (1). Właściwości tych preparatów zależą w dużej mierze od schorzeń, z którymi muszą sobie radzić i sposobu aplikacji. Ważne jest, by krople do oczu były bezpieczne w stosowaniu, ponieważ oddziałują bezpośrednio na gałkę oczną. Mimo tego, że krople do oczu są dostępne bez recepty wybór odpowiedniego preparatu do nawilżania oczu warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, okulistą lub farmaceutą.

Czym są nawilżające krople do oczu?

Krople do oczu to mieszanka wody oraz polimerów naturalnych (jednego z podstawowych budulców organizmów żywych) lub syntetycznych, których właściwością jest zdolność do zatrzymywania wody (4). Innymi składnikami kropli do oczu nawilżających jest kwas hialuronowy, który pomaga w utrzymaniu poziomu nawilżenia. To podstawa dobrych kropli nawilżających do oczu.

W celu przedłużenia żywotności kropli do oczu oraz by ochronić je przed bakteriami stosuje się konserwanty (4). Zapewniają one także ochronę przed namnażaniem się bakterii po otwarciu kropli. Zdarza się jednak, że są one szkodliwe dla oczu, ponieważ mogą wywoływać alergię i pogłębiać suchość oka – właśnie dlatego należy konsultować wybór kropli nawilżających do oczu ze specjalistami.

Krople nawilżające a szkła kontaktowe

Zaburzenie poziomu nawilżenia powierzchni oka jest częstym zjawiskiem wśród osób, które noszą szkła kontaktowe. 1 na 6 osób decyduje się na zaprzestanie noszenia szkieł kontaktowych właśnie z powodów związanych z dyskomfortem ich użytkowania (3). Dla nich szczególnie zalecane nawilżające krople do oczu. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny dobierać krople ze względu na rodzaj szkieł – jednodniowe czy noszone w trybie ciągłym

Na co zwracać uwagę?

Każde nawilżające krople do oczu są wyrobem medycznym i dlatego posiadają swój termin przydatności. W zależności od przeznaczenia, ilości środków konserwujących i producenta termin ważności kropli może się wahać od jednego dnia aż do kilku miesięcy. Bardzo ważne jest, by po upłynięciu daty ważności gwarantowanej przez producenta zaprzestać ich używania, ponieważ krople mogą zmienić swoje właściwości.

Wybór kropli do oczu w dużej mierze od naszych prywatnych preferencji. Powinniśmy brać pod uwagę: zastosowanie, cenę, producenta, zawartość, wydajność, rodzaj aplikatora, przeznaczenie, datę ważności, zawartość konserwantów.

Sposób na na doskonałe nawilżenie oczu

Krople nawilżające do oczu Hialeye są preparatem dedykowanym oczom skłonnym do podrażnień, zaczerwienień, nadmiernej suchości. Stosowanie tego produktu sprawia, że stabilność filmu łzowego jest utrzymywana na odpowiednim poziomie, co pozytywnie wpływa na ogólną pracę narządu wzroku. Bardzo dobrze sprawdzają się w stanach zapalnych rogówki i spojówki, a w przypadku kobiet – również w okresie przekwitania. Hialeye niwelują problemy z oczami, które są wynikiem zbyt długiej pary przy monitorze komputera, w warunkach złego oświetlenia oraz po długiej jeździe samochodem.  Są proste w aplikacji, nie zawierają konserwantów, a ich termin przydatności jest długi.

 

  1. Jachowicz R, Czech A, Jamróz W. Mikro- i nanocząsteczki w terapii okulistycznej. Farmacja Polska. 2009;65(4):285-290
  2. Prost M. Zespół suchego oka. Dostęp online: http://okulistyka.mp.pl/ Data dostępu: 21.02.2017
  3. Ambroziak A. Powierzchnia oka a soczewki kontaktowe. Ophtha Therapy. 2014;1(1):48-54.
  4. Kluk A, Sznitowska M. Substancje pomocnicze w lekach do oczu. Farmacja Polska. 2010;66(8):567-572.
  5. Mikita A. Preparaty złożone z kwasem hialuronowym w terapii zespołu suchego oka. Ophtha Therapy. 2015;2(6):116-121.

Pozostałe aktualności

HIA/13464/06/23