Zespół suchego oka – łagodzenie objawów

Problemy z piekącymi, zaczerwienionymi i suchymi oczami dotykają coraz więcej osób. Z czego wynikają? Jak sobie radzić z zespołem suchego oka, który spotyka osoby długo pracujące przed monitorem komputera, przebywające w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach? Co wpływa na powstawanie tego schorzenia?

Zespół suchego oka – co to właściwie jest?

Najogólniej można powiedzieć, że syndrom suchego oka jest grupą dolegliwości, które powstają w wyniku zachwiania poziomu prawidłowego nawilżenia powierzchni oka przez wydzielinę łzową. Przyczyny tego stanu może być nieprawidłowy skład filmu łzowego lub nadmierne parowanie wody (1). W efekcie dochodzi do wysychania rogówki i spojówki.

Do pojawienia się tego problemu może dojść w podeszłym wieku, u kobiet przechodzących menopauzę, w wyniku stosowania niektórych leków, w wyniku chorób autoimmunologicznych, w przypadku niektórych chorób skóry, a także po zabiegu laserowej korekty wad wzroku. Do powstania zespołu suchego oka może również przyczynić się nieprawidłowa budowa filmu łzowego, a także zmiany powierzchni gałki ocznej (2). Wystąpienie tego problemu może być dyktowane uwarunkowaniami środowiska, w którym żyjemy: wykonywana praca, pomieszczenia, w których przebywamy, codzienna higiena oczu. Niestety jest bardzo wiele czynników sprzyjających pojawienie się syndromu suchego oka. 

Zespół suchego oka – objawy

Do najbardziej powszechnych syndromów tego stanu zalicza się pieczenie oczu, zaczerwienie, uczucie tarcia przy zamykaniu powiek, uczucie obecności ciała obcego pod powieką, swędzenie, zaczerwienienie oczu, światłowstręt, zamglone widzenia, a także ból oczu i łzawienie (4). Do innych objawów suchego oka zaliczyć można wydzielinę w worku spojówkowym, punktowe ubytki nabłonka w dolnej części rogówki albo w obszarze szpary powiekowej (1). Takie objawy występują w każdym oku i mogą być przewlekłe. Objawy mogą nasilać się w okresie zimy ze względu na okres grzewczy i częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, a także w czasie gorących, a nawet upalnych pór roku. Do sytuacji, które wzmagają odczuwanie suchości oczu zalicza się również długotrwałą prace przy komputerze, a także w czasie korzystania ze szkieł kontaktowych – wówczas może dochodzić do przesuszania powierzchni oka (5).

Takich syndromów nie można lekceważyć, więc konieczna jest wizyta u lekarza-okulisty, który po dokładnych badaniach będzie mógł zalecić odpowiednie preparaty.

Jak leczycz zespół suchego oka?

Syndrom suchego oka jest schorzeniem trudnym w leczeniu – można bowiem leczyć jedynie objawy. Istnieją domowe sposoby na suche oko: wykonywanie okładów z ziołowych herbat – rumianku, kopru włoskiego, ziela świetlika, chabru, nagietka czy nostrzyka żółtego. Mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwświądowe, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Można wykonywać okłady z gazy lub naparem z ziół przemywać oczy kilka razy dziennie.  Warto jednak pamiętać, że żadne metody domowe nie pozwolą pozbyć się tego problemu na dłużej.

Doraźnie lepiej sięgnąć po produkty apteczne powstałe w celu nawilżania suchej powierzchni oka. Najlepsze są preparaty, które nie zawierają konserwantów, ponieważ może się zdarzyć, że dodatkowo będą wysuszać powierzchnię gałki ocznej (3).

Zespół suchego oka – krople

Wśród preparatów zalecanych w syndromie suchego oka warto sięgną po specjalistyczne krople do oczu Hialehe. Doskonale uspokajają oko i w prosty sposób można je aplikować. Posiadają specjalny aplikator OSD (Opthalmic Squeeze Dispenser), który zapobiega dostawaniu się bakterii do wnętrza buteleczki, co sprawia, że można z nich korzystać przez dłuższy czas. Krople są pozbawione konserwantów, zatem nie wywołują reakcji alergicznych. Hialeye mogą być używane w przypadku wszystkich rodzajów  objawów syndromu suchego oka – nie uszkadzają ich i nie podrażniają powierzchni gałki ocznej.

 

  1. Prost M. Zespół suchego oka. Dostęp online: http://okulistyka.mp.pl Data dostępu: 21.02.2017
  1. Pogrzebielski A. Objawy zespołu suchego oka. Dostęp online: http://okulistyka.mp.pl Data dostępu: 21.02.2017
  1. Pogrzebielski A. Zespół suchego oka oraz zapalenie spojówek i rogówki w chorobach autoimmunologicznych. Dostęp online: http://okulistyka.mp.pl Data dostępu: 21.02.2017
  1. Zawadzka E. Formulacja przeciwzapalnych i nawilżających kropli do oczu z zastosowaniem polimeru bioadhezyjnego (metylocelulozy). Farmacja Polska. 2009;65(10):685-688.
  2. Ambroziak A. Powierzchnia oka a soczewki kontaktowe. Ophtha Therapy. 2014;1(1):48-54.

Pozostałe aktualności

HIA/13464/06/23